Skip to content

Nienaturalna historia: rak piersi i amerykańskie społeczeństwo

5 miesięcy ago

753 words

Występuje złożony emocjonalny, społeczny i kulturowy nakład na doświadczenie i leczenie chorób piersi, które powodują, że rak piersi jest wyjątkowy. Chociaż lekarz i historyk Robert Aronowitz czerpali z pism kluczowych pacjentów, lekarzy i badaczy onkologii w ciągu ostatnich dwóch wieków w komponowaniu tej historii, jego głównym celem jest krytyka społeczeństwa w ogóle, a zwłaszcza medycyny. Jego książka nie jest zatem naturalną historią chorób piersi, ale historią nienaturalną, jak głosi tytuł. Skonstruowany jest głównie wokół trzech głównych tematów: radykalnej mastektomii z epoki Halsteda na przełomie XX i XXI wieku, kampanii nie zwlekaj z początku XX wieku oraz kampanii mammograficznych drugiej połowy XX wieku. William Halsted zaczął od nadziei i przekonania, że rozległa operacja piersi uratuje życie. Ale dzięki uważnej obserwacji klinicznej i prowadzeniu dokumentacji wyraźnie udokumentował fakt, że jego pacjenci nadal umierają na raka, nawet po usunięciu piersi, mięśni klatki piersiowej i zawartości pachowej. Niemniej jednak, doświadczenie śmierci pacjenta uległo radykalnej zmianie w wyniku operacji. Pierwsza kobieta omawiana w książce, Susan Dillwyn Emlen, zmarła w 1819 roku po 6 latach zmagań z rakiem, który przeszedł przez skórę i był oczywisty dla niej i dla rodziny i przyjaciół. Półtora wieku później Rachel Carson była w stanie ukryć raka przed wszystkimi oprócz swoich najbliższych powierników dzięki ulepszonym technikom chirurgicznym. Po operacji kobiety rzadko umierały na miejscową chorobę, ale raczej z powodu odległych przerzutów. Aronowitz pisze, że punkt końcowy operacji w przypadku zaawansowanych nowotworów zmienił się ze zwiększonego przeżycia na kontrolę miejscową, ale nadal była wartość dla pacjentów w procedurze.
Ilustracja z publikacji chirurgicznych Williama Stewarta Halsteda, tom 2, płyta 50. Opublikowano w Baltimore przez Johns Hopkins Press, 1924.
Z Wellcome Library w Londynie.

Halsted i inni zauważyli, że wszystkie nowotwory zostały wykryte przez samych pacjentów i że wiele kobiet zwlekało z opieką. Lekarze uważali, że gdyby pacjenci wcześniej szukali opieki, ich wyniki byłyby lepsze. To rozumowanie rozwinęło się w kampanię nie zwlekaj z początku XX wieku. Kobiety były bombardowane reklamą, publicznymi filmami edukacyjnymi i poradami medycznymi, aby wykonać samobadanie piersi i zgłaszać wszelkie grudki swoim lekarzom. Aronowitz opisuje dwa niefortunne skutki tego programu: po pierwsze, wiele kobiet przestraszyło się raka i zbadało własne piersi, a po drugie, poczucie winy i winy za zły wynik mogło zostać przekazane pacjentowi, ponieważ wcześniej nie wykryło guza. Ostatnie badania kliniczne wykazały, że samobadanie piersi nie zmniejsza śmiertelności, ale zwiększa częstotliwość niepotrzebnych biopsji. Niektórzy kwestionują, czy wyniki takich badań są rozstrzygające. Ostatecznie kobiety i ich lekarze nie wiedzą, jak zrównoważyć koszty samobadania piersi (potencjalny wzrost niepokoju i lęku, zwiększone wizyty u lekarzy i większe prawdopodobieństwo chirurgii w łagodnych warunkach) z korzyściami – ponieważ korzyści, w przeciwieństwie do koszty pozostają niejasne.
Trzecia część książki opisuje nadejście badań mammograficznych w latach 80. XX wieku Badanie przesiewowe niewątpliwie zmniejszyło liczbę nowotworów w momencie rozpoznania i cofnęło się do etapu, w którym zostały wykryte. Wskaźnik zgonów z powodu raka piersi zaczął spadać w 1990 r., A część spadku można przypisać badaniu przesiewowemu. Jednak badanie przesiewowe zwiększyło również liczbę kobiet, u których zdiagnozowano nowotwory nieistotne klinicznie (tj. Nowotwory, które w innym przypadku nie byłyby widoczne w ich życiu), liczbę operacji na piersi w przypadku zmian łagodnych oraz liczbę kobiet z rozpoznaniem raka. zmiany o niepewnym znaczeniu. Niektórzy uważają, że lęk i nadmierne leczenie związane z mammografią mogą przeważać nad korzyściami wcześniejszej diagnozy.
Ta książka to przemyślana i prowokująca do myślenia prośba, by pamiętać o dodatkowych stratach spowodowanych wojną z rakiem. Jest to wezwanie skierowane do lekarzy i naukowców, jak również do ogółu społeczeństwa, do krytycznego zbadania każdego aspektu diagnozy i leczenia raka piersi – nie tylko pacjenta z rakiem piersi, ale także większości zdrowych kobiet zainteresowanych możliwością otrzymania diagnoza raka piersi. Aronowitz nie oferuje odpowiedzi na pytanie, jak powinniśmy to osiągnąć, ale otwiera drzwi dla tych, którzy chcą uczestniczyć w lekcjach historii, aby uniknąć powtarzania błędów przeszłości.
Susan C. Lester, MD, Ph.D.
Brigham and Women s Hospital, Boston, MA 02115

[hasła pokrewne: stomart opole, eozynocyty podwyższone, ostra przednerkowa niewydolność nerek ]

0 thoughts on “Nienaturalna historia: rak piersi i amerykańskie społeczeństwo”

Powiązane tematy z artykułem: eozynocyty podwyższone ostra przednerkowa niewydolność nerek stomart opole